ذکر کارگشا

تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه 26/11/1390 9:11:40
ذکر کارگشا
ذکر بسیار مجرّب برای رفع مشکلات

بسم الله الرحمن الرحیم

برای شروع بحث معارف دینی به نظرم رسید تبرکاً با این ذکر مجرّب که از حضرت آیت الله سید عباس کاشانی رحمه الله به من رسیده است شروع نمایم.

یا مَن اذا تَضایَقَتِ الاُمُورُ فَتَحَ لَها باباً لَم تَذهَب اِلَیهِ الاَوهامُ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ افتَح لاُمُوریَ المُتَضایَقةِ باباً لَم یَذهَب اِلَیهِ وَهمٌ.
یعنی ای کسی که وقتی کارها با مشکل روبرو میشود دری بر آن میگشایی که هیچ کس نمیتواند آن را تصور کند، بر محمد و خاندان او درود فرست و بر مشکلات من دری باز کن که به ذهن هیچ کس نمیرسد.

البته در برخی کتب این دعا را از سوی حضرت حجت علیه السلام معرفی کرده اند. به هر روی دعای بسیار گشایشگر است.


این ذکر بسیار برای حل مشکلات کارگشاست. توجه به معانی آن به ما میگوید که تنها کارگشا  خدا است.  ما به هر چه غیر خداست باید به عنوان ابزاری الهی نگاه کنیم که از طریق آنها بهرضایت خداوند خواهیم رسید. اگر خدا را همه کاره عالم بدانیم و حل مشکلات خود را تنها از طریق آن وجود مقدس پیگیری کنیم، خداوند گره از کار ما خواهد گشود.

بنده از بزرگوارانی که این ذکر را شنیده ام عدد خاصی به دستم نرسیده است؛ لذا همواره سعی کنیم این ذکر را بر لب داشته باشیم. البته خیلی زیبا نیست که تنها هنگام بلا و گرفتاری به یاد خداوند باشیم و هرگاه در رفاه و نعمت بودیم از یاد خدا غافل شویم. شیوه اهل بیت علیهم السلام این بود که هنگام نعمت خداوند را شکر میکردند و هنگام گرفتاری ضمن توسل صبوری و شکیبایی میورزیدند. بنابراین همیشه به یاد خداوند بودند.

یادآوری این نکته شایسته است که مرحوم آیت الله سید عباس کاشانی کتابهای گرانقدر بسیاری دارد که همه قابل استفاده هستند. بنده با یاری خداوند و هزاران مشکل که در پیش روی بود توانستم با کمک مترجم محترم آقای محمد مهدی رضایی کتاب گرانسنگ مصابیح الجنان را به دوستاران ایشان ارائه دهم.

هر چند حضرت استاد علاقمند بودند بنده کتابهای دیگری از ایشان را نیز به زیور طبع برسانم لکن از آنجا که کار تخصصی بنده در موضوعات کودک و نوجوان بود از لطف استاد تشکر کردم. البته امیدوارم فرزندان بزرگوار ایشان به ویژه فرزند طلبه ایشان که اهتمام ویژه ای نسبت به کتب حضرت استاد دارند بتوانند آثار دیگر آن حضرت را به زیور طبع برسانند. مصابیح الجنان با هر زحمتی بود مسیر خود را طی کرده است؛ اما کسانی که لطف به ایشان دارند و میخواهند نام و یاد آن بزرگوار زنده بماند باید تلاش کنند کتابهایی که هم اکنون گرد میخورند و بسیاری از علاقمندان به ایشان نام آنها را نیز نمیدانند از آن بهرمند شوند.

چند خبر دیگر :
ادبیات کهن و ادبیات کهن
ادبيات، زبان شيريني براي انتقال حكمت است
نادیده گرفتن حکمت ادیبان، ظلمي به ادبا و ادبیات
مصاحبه پیرامون انتخابات مجلس نهم با حجت الاسلام سبحانی نسب
دیدار با آیت الله نمازی امام جمعه محترم و نماینده ولی فقیه در کاشان
 
نام و نام خانوادگی
 
پست الکترونیکی
 
کد امنیتی
لطفا عبارت را در کادر مربوطه وارد نمایید