دارا یا ندار؟

تاریخ انتشار خبر : سه شنبه 6/4/1391 13:4:7
دارا یا ندار؟
درباره کسی که به دارایی خودش توجه نداشت

 

امروز یک نفر به من زنگ زد و مطلبی گفت که قدری رنجیده شدم. گفت : سوالی داشتم و به یکی از نویسندگان شما که خودش را همه چیز دان میدانست و شماره تلفنش را چاپ کرده و خودش را  سنگ صبور مردم معرفی کرده است تماس گرفتم. آن طرف آنچنان با من بد حرف زد که من مشکل خودم را فراموش کردم و آن قدر ناراحت هستم که گلایه او را به شما میکنم.

من ضمن دلداری به وی گفتم گاهی آدمها سر خودشون را آن قدر شلوغ میکنند که حواسشون نیست که با برخورد نا مناسبشون دل میشکنند. بعدا مشکلش را برای من بیان کرد و گفت:  بیش از بیست میلیون تومان بدهی دارم و وقتی به فلانی تماس گرفتم تا التماس دعا داشته باشم و یک راهنمایی و مشورت بگیرم چنان برخوردی با من کرد که مشکلم را فراموش کردم و تلخی سخنان وی در ذهنم مانده است.

وقتی سخنان آن بزرگوار را گوش دادم، احساس کردم انسان چقدر پیچیده است که گاهی دارایی های وجودیش بیش از پول ارزشمند است و خودش حواسش نیست و تنها هنگامی که زمان مقایسه میرسد میتواند ارزش هر یک را مشخص کند. وی میگفت: مشکل خودم را فراموش کردم و ناراحتم که آن نویسنده که کتاب خوبی نوشته چرا اخلاق خودش را درست نکرده است. من از توهینی که بهم شده بیش از بدهی بیست میلیونی خودم ناراحتم. 

به این میگن دارا. و طرف که خودش را میلیاردر میداند چون اخلاق ندارد میشود گدا. تفاوت مستغنی و غنی در همین است. زیرا غنی گاهی بر اثر غفلت، خودش را نیازمند میداند و گدا. 

هر چند برای کسی که مشکل داشت و به من زنگ زده بود کاری جز دعا نکردم و تنها ذکر کارگشایی که از آیت الله سید عباس کاشانی و آیت الله بهجت شنیده بودم به ایشان یاد دادم؛ اما بازم هم غنیمت بود چون او به بخشی از آرامشی که میخواست رسید.

در روایات داریم که فردی نزد یکی از معصومین آمد و از نداری خود گله کرد. امام به او فرمود: حاضری چند بگیری و دست از ما اهل بیت بکشی و بروی دنبال کار خودت؟ فرد گفت: دنیا را به من بدهند از شما جدا نمیشوم. امام به آن فرد فرمود: پس تو آنقدر هم ندار نیستی. چیزی داری که حاضر نمیشوی آن را با دنیا عوض کنی. پس تو سرمایه داری و خودت توجه نداشتی. با این سرمایه که نباید اظهار فقر کرد.


چند خبر دیگر :
به بهانه آموزش زبان انگلیسی
امتحان دکترا PHD
امتحاني سخت
مشکل من با خدا!
این چند سفر
 
نام و نام خانوادگی
 
پست الکترونیکی
 
کد امنیتی
لطفا عبارت را در کادر مربوطه وارد نمایید